Ide is felrakom, ha valakinek nem küldtem volna:
Sziasztok!
Annak kapcsán írok, hogy csináljak egy kis reklámot egy kissé alulértékelt weboldalnak, persze kapcsolódik mindez a Kókai Karcsi által elővezetett témához.
Volt róla szó, hogy a honlapon (www.fotringing.hu) csinálunk egy olyan felületet, amely mintegy online naplóként is ellensúlyozni fogja a ritkaság-szemléletű adat+fotófeltöltést preferáló birding.hu oldalt, amely szintén fontos, de összességében jó lenne ha rendelkeznénk egy átfogóbb képpel a dél-alföldi vizes élőhelyek madárvilágáról.
Ezt nem készítettük el, ennek több oka is van, az egyik az egyéb FotOffice fejlesztések leterhelték a fejlesztőt, a másik az, hogy mások ezt megtették helyettünk:
Ez a Monitoring Központ Vízimadár adatbázisa lenne:
http://vizimadaradatbazis.mme.hu/page/introduction. Ez először egy kicsit bonyolultnak tűnik, de olvasás után egyszerűsödik.
A területek zöme fel van töltve térképpel, de minden új területet is fel lehet tölteni. (a Pusztaszeri Büdösszék-tó egy kicsit furcsán van fent, ha megnézitek, de éppen most szedegetjük szét logikusabban, hiszen az egész Szeri-pusztákat belevitték nagyvonalúan.)
Mi az előnye annak, ha ide töltitek fel az adatokat?
1. nem cetliken, illetve itt-ott elfekvő naplókon van, hanem egy szerveren keresztül hozzáférhettek bármikor
2. a kora tavasszal fog működni az a funkció, hogy le tudjátok tölteni az adatokat excel formában is, tehát ez offline is ott lesz a gépeteken
3. lesz egy hatalmas adatbázis, amely mindenki számára hozzáférhető lesz ( ha valaki ezt nem szeretné, arra is van lehetősége, lehet választani a nem publikus hozzáférést is)
4. nem kell ilyenkor összeszedegetni, begépelgetni, akár központilag is le lehet kérni ezeket
5. nincs olyan adat, amely elveszne
Milyen egyéb lehetőség van ezzel kapcsolatban?
Nagy Karcsival beszélgettünk erről már sokat, elindult egy érdekes projekt, amely Csongrád megyét érinti.
A nyíregyházi főiskolán mindig van sok szakdolgozó, akik hajlandóak a mindenki által utált adatbevitelre annak érdekében, hogy szakdolgozatuk legyen. decembertől például van egy hallgató, aki némi töprengés után megkapta megyénk vízimadaras adatainak a feldolgozását.
Azért esett erre a részre a választás, mert óriási adatmennyiség áll rendelkezésre, hiszen a 70-es évekre visszamenőleg borzasztó sok adat került beküldésre, még akkor Fülöpházára, ahol a Molnár Laci manuális úton ezeket feldolgozta egységes szerkezetbe.
Ezek az adatlapok szétszóródtak megyénként, de nem vesztek el, hanem az elmúlt években elkerültek a Monitoring Központhoz, ahol szépen elkezdték ezeket gépre vinni.
Az 1960-as évektől vannak adatok a szegedi Fehér-tóról, egészen napjainkig, hatalmas mennyiség, még Beretzk Pétertől kezdve.
A még papíron lévő adathalmaz folyamatosan kerül bele a programba, természetesen online is hozzáférhető lesz.
Ennek kapcsán azt beszéltem Nagy Karcsival, hogy saját adataim( amelyek jobbára naplókban hevernek) felajánlom egy üzlet keretében, amely ugyan anyagi haszonnal nem jár, de mégis jól jár mindenki vele.
Én a naplóim oldalát szkennelve elkezdem küldözgetni Karcsiéknak, akik több szakdolgozót ráállítva azokat beütögetik szépen, ők írnak szakdolgozatot, az adataim nekem meglesznek online és offline is, későbbi feldolgozásra alkalmas állapotban.
Ez a lehetőség mindenki számára nyitott!!!
Én csak javasolni tudom, ezzel kapcsolatban fordulhattok hozzám, illetve a Karcsihoz is közvetlen, szerintem egy nagyon jó lehetőség arra, hogy egy olyan adatbázist hozzunk létre minimális ráfordítással, amely akár példaértékű lehet.
Én mindenesetre ezt elkezdem csinálni, egyébként ezzel kapcsolatban bármilyen ötletet szívesen fogad a Monitoring Központ szerintem, nagyon sokat lendítene ez a szakmai munka a Helyi Csoporton is, amelyiket talán egy kissé összefogná egy mindenkit érdeklő, bárki által böngészhető közös adatbázis lehetősége is.
Egyébként egy dolgot nem értek, a Szegedfish Kft-ét miért érdeklik a ragadozómadarak adatai?????
De ezt meg is kérdezem a Sztanótól, azt hiszem, mert szerintem ez teljesen irreleváns nekik.
Üdv!
Toky